A nemzet sportolói meghozták döntésüket: Dömölky Lídiát választották Keleti Ágnes utódjának. | szmo.hu
Az olimpiai bajnok és ötszörös világbajnok vívót, Sákovicsné Dömölky Lídiát jelölik a nemzet sportolójának. Erről az a tizenegy legendás magyar sportoló határozott, aki már korábban megkapta a 2004-ben alapított címet.
A legfrissebb információk szerint izgalmas verseny zajlott: Dömölky Lídia, aki a századik magyar olimpiai aranyérmet szerezte meg, a birkózó Hegedüs Csabával osztozott a figyelem középpontjában, hiszen ő négy szavazatot kapott. A most 88 éves Dömölky pályafutása 1955-ben kezdődött, amikor Rómában tőr egyéniben és csapatban is világbajnoki címet nyert. Első olimpiai részvétele során Melbourne-ben nem tudott érmet szerezni, de a magyar sportolók csaknem száz fős küldöttségének tagjaként az Egyesült Államokba utazott a verseny után. Azonban nem döntött a letelepedés mellett, hanem hazatért Magyarországra. 1960-ban olimpiai ezüstérmet, míg 1964-ben csapatban aranyérmet nyert az ötkarikás játékokon.
A női tőrcsapat 1968-ban Mexikóvárosban elért második helyezése emlékezetes pillanat volt a magyar vívás történetében. Dömölky Lídia, aki a sportág ikonikus alakja, visszavonulása után sem távolodott el a vívástól: edzőként tevékenykedett, valamint újságcikkeket és könyveket írt, ezzel is gazdagítva a vívás kultúráját. Férje, Sákovics József, aki szintén világbajnok vívó és olimpiai ezüstérmes volt, szintén fontos szerepet játszott a sportágban, hiszen a kapitányi feladatokat is ellátta egy időben. Tragikus módon 2009-ben hunyt el, de öröksége és hatása a vívás világában tovább él.
Eredményei lenyűgözőek: olimpiai bajnokként tündökölt 1964-ben a tőrcsapat tagjaként, míg az ezüstérmet két alkalommal, 1960-ban és 1968-ban szerezte meg, szintén a tőrcsapatban. Világbajnoki címeit 1955-ben az egyéni tőr versenyszámban, valamint 1953, 1955, 1959 és 1967 között a csapatversenyekben nyerte el. Ezen kívül világbajnoki ezüstérmekkel is büszkélkedhet, 1963-ban női tőr egyéniben, valamint 1961, 1963 és 1966 között csapatban. A bronzérmet 1956-ban csapatban szerezte meg. Egyéni versenyekben hétszeres magyar bajnok, ami tovább gazdagítja páratlan sportpályafutását.
A nemzet sportolói: Balczó András (öttusa), Faragó Tamás (vízilabda), Ivánkay Mária (para-asztalitenisz), Jónyer István (asztalitenisz), Kamuti Jenő (vívás), Magyar Zoltán (torna), Portisch Lajos (sakk), Rejtő Ildikó (vívás), Schmitt Pál (vívás), Vaskuti István (kajak-kenu), Wladár Sándor (úszás)