Budapesti olimpia: A Kúria elutasította a Momentum népszavazásra vonatkozó kezdeményezését.


"Az állampárti Kúria elutasította a fellebbezésünket Nolimpia 2.0 ügyében.

Szerintük az emberek nem dönthetnek arról, hogy valóra váljon az orbáni rémálom, az olimpiarendezés." - írja a Momentum Mozgalom Facebook-oldalán.

A párt tavaly év végén bejelentette, hogy a Kúriához fordul, miután a Nemzeti Választási Bizottság elvetette a Momentum olimpiai rendezéssel kapcsolatos országos népszavazási kezdeményezését. Közleményükben hangsúlyozták, hogy véleményük szerint "ha a kormány még egy átlagos hétköznapot sem tud megfelelően megszervezni, akkor az olimpia kérdése nem lehet napirenden".

A Momentum akkor döntött a Kúriához fordulás mellett, amikor a legfelsőbb bíróság éppen egy másik olimpiai népszavazás ügyében hozott határozatot. Ekkor hitelesítették azt a kezdeményezést, amely Budapestre vonatkozóan népszavazást szorgalmazott az olimpiai rendezés kapcsán – ez a kezdeményezés részben a Momentumtól származott. Az Alkotmánybíróság azonban később megsemmisítette a Kúria döntését. E helyzetre reagálva Tompos Márton, a Momentum elnöke a Facebookon posztolt, kifejezve, hogy "2017 után 2024-ben is megakadályozza a Fidesz, hogy a polgárok szavazhassanak arról, szeretnének-e olimpiát Budapesten".

A párizsi olimpia lebonyolítása után augusztusban ismét napirendre került a budapesti nyári olimpia kérdése. Orbán Viktor a Nemzeti Sportnak nyilatkozva kijelentette, hogy „az aranykapu nyitva áll, csak át kellene lépni rajta”. Hozzátette, hogy a jelenlegi olimpiát is elhozhattuk volna, de a 2036-os rendezésének lehetősége még mindig nyitva áll, amennyiben a főváros is részt vállal a szervezésből. Karácsony Gergely főpolgármester, aki eddig elvből nem ellenezte az olimpiai eseményt, úgy tűnik, hajlandó csatlakozni Orbán régi álmához, viszont elvárja, hogy a kormány rendezze a fővárossal való viszonyát.

Augusztus közepén írtunk arról, hogy Párizs példája jól mutatja, mennyiből jönne ki egy budapesti olimpia. A tavalyi párizsi olimpia szervezése az eredeti költségvetés több mint duplájába, körülbelül 3200 milliárd forintnyi euróba került, de a francia fővárosban szinte minden adott volt a játékhoz. A korábbi tervekből és a nemzetközi statisztikákból az jön ki, hogy az elmúlt években megépült stadionokkal együtt 5000 milliárd forintba került volna, ha Budapest rendezné az olimpiát.

Related posts