Európa válsághelyzetben: kulcsfontosságú területeken marad el a kontinens fejlődése.


Az európai adatközpontok, még a jelentős kapacitásbővítések ellenére is, küzdenek a folyamatosan növekvő igények kielégítésével. Ez a helyzet komoly kihívások elé állítja Európa versenyképességét a mesterséges intelligencia szektorában. Az iparági szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a kontinens lemaradása tovább fokozódhat az Egyesült Államok és Kína fejlődésével szemben.

Az európai adatközpontok kapacitásának növekedése idén várhatóan 22%-ot fog elérni, ám valószínű, hogy ez még mindig nem lesz elegendő a folyamatosan növekvő kereslet kielégítésére.

Kevin Restivo, a CBRE tanácsadó cég adatközpont-kutatási igazgatója, a Kickstart Europe konferencián tartott előadásában hangsúlyozta, hogy...

A szolgáltatók nem képesek elegendő sebességgel bővíteni a kínálatukat, hogy lépést tudjanak tartani a folyamatosan növekvő kereslettel.

A hagyományos nagy európai adatközponti csomópontokban, mint Frankfurt, London, Amszterdam, Párizs és Dublin, a helyhiány és az elektromos hálózat korlátai jelentik a legnagyobb kihívást. Ennek következtében a másodlagos piacok, például Milánó, Varsó és Berlin gyors növekedésnek indultak, és a vállalatok egyre inkább a városokon kívüli területeken keresnek lehetőségeket.

A CBRE legfrissebb előrejelzése szerint az idei évben üzembe helyezett energiakapacitás várhatóan 9,1 gigawatt körüli szinten alakul, amelyből több mint egyharmadot a hiperskála adatközpontok tesznek ki. A nagy nevek, mint a Google és az Amazon, már tervezik ezen létesítmények kialakítását, miközben az európai cégek is egyre inkább igénylik az AI-alapú infrastruktúrák fejlesztését.

Az ágazat bővülése jelentős beruházásokat igényel. A CBRE becslése szerint a "kolokációs" adatközpontok építésének átlagos ára Európa-szerte megawattonként 12 millió euróra tehető.

Ez azt jelzi, hogy az európai iparág idén több mint 100 milliárd eurós növekedés előtt áll.

Ez azonban eltörpül az Egyesült Államokban megvalósuló beruházásokhoz képest, különösen az Oracle, a Microsoft és az OpenAI közös "Stargate" projektje mellett, amely a következő négy évben 500 milliárd dolláros költségvetéssel kívánja megreformálni a technológiai szektort.

Stijn Grove, a holland adatközpontok szövetségének ügyvezető igazgatója figyelmeztetett arra, hogy...

Európa komoly veszélyt vállal azzal, hogy fokozatosan technológiai függőségbe süllyed, miközben passzívan szemléli, ahogy az mesterséges intelligencia dominanciája egyre inkább az Egyesült Államok és Kína között oszlik meg.

Forrás: Reuters - Az információk hiteles és megbízható forrásból származnak.

Related posts