Karácsonykor Ferenc pápa az orosz-ukrán és az izraeli-palesztin konfliktusok békés megoldásáért emelte fel imáit.
Ferenc pápa karácsonyi üzenetében hangsúlyozta, hogy Ukrajnának és a Közel-Keletnek sürgős békére van szüksége, míg Szudán lakóinak emberiességi segítségnyújtásra van szükségük.
Az MTI híradása szerint Ferenc pápa szokásos módon, a római Szent Péter-bazilika erkélyéről osztotta meg az Urbi et Orbi áldást, ezúttal olasz nyelven. A szentatya különösen kiemelte, hogy a szenteste során a bazilika kapujának megnyitásával megkezdődött a jubileumi szent év. Felhívta a világ népeit és nemzeteit, hogy "merjenek belépni a kapun, váljanak a remény zarándokává, és hallgattassák el a fegyvereket". Cserébe Ferenc pápa a teljes búcsú, vagyis a bűnbocsánat lehetőségét kínálta fel.
"Az ukrán földön el kell hallgatniuk a fegyvereknek, és bátorságra van szükség ahhoz, hogy megnyíljanak az ajtók a tárgyalások, a párbeszéd és a találkozások előtt. Csak így érhetjük el az igazságos és tartós békét" - nyilatkozta Ukrajnáról.
Ferenc pápa emlékeztetett a Gázai övezetben uralkodó, borzalmas humanitárius helyzetre, amelyet szörnyűnek tart. „Különösen a helyi izraeli és palesztin keresztény közösségekre tekintek, és különös figyelmet fordítok a szeretett gázai közösségre is. (...) Kérem a feleket, hogy álljanak le a harcokkal, engedjék szabadon a túszokat, és nyújtsanak támogatást az éhségtől és a háború sújtotta embereknek” – hangsúlyozta.
Az egyházfő felszólította az illetékes döntéshozókat, hogy tegyenek azért, hogy eljusson a háború sújtotta Szudánba az éhező lakosságnak szánt humanitárius segély, valamint arra hívta őket, hogy kezdjenek tűzszüneti tárgyalásokba.
A pápa hangját hallatta Libanon és Szíria ügyében, hangsúlyozva a béke fontosságát mindenhol a világban. Reménysugarat gyújtott a Kongói Demokratikus Köztársaság népének, továbbá felhívta a figyelmet Burkina Fasó, Mali, Niger és Mozambik gyermekeinek szenvedésére, akiket a kanyarójárvány sújt. Továbbá, a Mianmarban menekülésre kényszerült emberekért könyörgött, és a latin-amerikai országokban a társadalmi megbékélés érdekében tett lépéseket sürgetett.
Arra bátorított, hogy a jubileumi szentév alkalmából az emberek lépjenek fel az ideológiai, politikai és fizikai korlátok ellen, és dolgozzanak a megosztottság falainak lebontásán. Különösen hangsúlyozta Ciprust, amely immár öt évtizede osztott, mint példa arra, hogyan lehetne együttműködéssel és párbeszéddel előmozdítani az egyesülést és a békét.
Kérte a kiszolgáltatottak felkarolását és köszönetet mondott a pedagógusoknak, az egészségügyben és a rendfenntartásban dolgozóknak, akik vigaszt nyújtanak a nehézségben levőknek. Beszéde végén Ferenc pápa a szegény országok adósságának elengedését szorgalmazta.