Az Egyetemi Kiválósági Alap harmadik évfordulója!

2024 során az EKA Operatív Bizottsága (OB) 410 millió forint értékben támogatást ítélt meg 205 pályázónak. Az összeg körülbelül egyharmadát a fiatal kutatócsoportok számára elérhető, három éven belül felhasználható támogatás képezi. Emellett figyelemre méltó, hogy az innovációs célú felhasználás aránya is tovább emelkedett.
Az EKA 2024-re ismét nyolc különböző pályázati kategóriát hirdetett meg, lehetőséget adva a kreatív ötletek és innovatív megoldások bemutatására.
A korábbi kiírásokhoz képest három kategóriában lényeges változások történtek a kutatók és a karok visszajelzéseinek figyelembevételével. Először is, a publikációs kategóriában megnövekedett támogatást kaphattak azok, akik a neves "top folyóiratokban", valamint a Nature és Science folyóiratokban publikálnak. Másodszor, a nemzetközi pályázatok esetében már az EU-n kívüli releváns nemzetközi pályázatok benyújtására is lehetőség nyílt. Végül, a harmadik kategóriában újdonságként bevezették a "seed funding" támogatást, amely lehetőséget biztosít a jelentős nemzetközi pályázatok előkészítésére és benyújtására.
A két elbírálási forduló során az első hét kategóriában összesen 210 érvényes pályázat érkezett be. Ebből az EKA OB 201 pályázatnak ítélt meg támogatást. Érdemes megemlíteni, hogy a bírálat idején 10 EKA_EUP pályázat még feltételes támogatott státuszban volt, de azóta minden pályázat eredménye már ismert. Ennek tükrében 194 pályázat kapott végleges támogatást, ami a beérkezett pályázatok közel 92,4%-át jelenti. A nyolcadik kategóriában 67 érvényes pályázat közül 11 pályázót választottak ki, akik részt vehetnek a kurzusdizájn szakértői képzésen. Ebből 5 fő további ösztöndíjat is elnyert, ami a támogatottak arányát 16,4%-ra emeli.
Az EKA célja, hogy méltányolja a tudományos kiválóságot, amelyet a kiemelkedő publikációk díjazásával és a jelentős nemzetközi pályázatok elismerésével ér el. 2024-ben a korábbiakhoz képest figyelemre méltó eredményeket mutatott fel: 152 nyertes pályázattal és 100,5 millió forint kifizetett támogatással a teljes támogatási keret közel negyedét, 24,5%-át teszi ki. Ezen kívül 13 támogatott projekt révén, amely összesen 14,6 millió forintot jelent, további 3,6%-os részesedést képvisel a támogatási összegből.
Az egyedi projektek támogatása során kiemelt szerepet kap a kutatócsoportok finanszírozása, amely 2024-ben két jelentős és három kisebb projektet ölel fel, összesen 143,7 millió forint értékben, ami az EKA teljes keretének 35%-át jelenti. Az újonnan alapított kutatócsoportok között találjuk Bencsik Norbert (TTK) ELTE Neuronális Állványfehérjék Kutatócsoportját, valamint Kovács Péter (IK) ELTE SMARTER Modell-vezérelt Mesterséges Intelligencia és Biztonságkritikus Rendszerek kutatócsoportját. A támogatás három év alatt használható fel, amennyiben a csoportok folyamatosan teljesítik a kitűzött céljaikat. Továbbá, a nemzetközi mesterképzés elindításának támogatása is új lehetőségeket teremt, amely 5 millió forintos kerettel (1,2%) járul hozzá a fejlődéshez. A nemzetközi konferenciák szervezésének támogatása szintén jelentős, 30,8 millió forintot (a teljes támogatás 7,5%-át) biztosítva az új eredmények és kapcsolatok létrejöttéhez.
Az innovációs projektek iránti lelkesedés folyamatosan növekszik. 2024-ben az EKA hét különböző projektet támogatott, összesen 101,9 millió forint értékben, ami a teljes EKA támogatás 24,8%-át teszi ki.