"...az ég elolvadt, és mézé vált, lelkünkbe pedig lassan beszivárgott."
A világon egyetlen ünnep sem hasonlítható ahhoz a varázslatos időszakhoz, amely a karácsonyt övezi. Ez az ünnep nem csupán a fáradt és megviselt lelkek számára nyújt menedéket, hanem a remény, a szeretet és a hit megújulásának szimbóluma is. Mikor a Megváltó születését ünnepeljük, évről évre egyre inkább érezni lehet, mennyire szükség van erre az üzenetre. Különösen azok számára, akik mélyebben keresik az élet értelmét, úgy tűnik, hogy a karácsony üzenete mindig is jelen volt, mint egy örök, irányt mutató fény a sötétségben.
Sandro Botticelli: Misztikus Jézus születése, 1500 (forrás: Wikipédia) Évekkel ezelőtt egy méltatlanul ritkán emlegetett Fiala-idézettel, és az ahhoz fűzött gondolataimmal kívántam boldog karácsonyt kedves olvasóinknak. Idén ismét a 20. századi újságírás óriásának eme bölcsességét választottam ünnepi írásom alapjául, három fontos okból. Elsőként, az idézet megerősíti az első bekezdésben említett "egyre nagyobb szükség" érzését, amely nem csupán tény, hanem a különböző korokon átívelő korszellem egyik állandó jellemzője is. Másodszor, ha Fiala az 1960-as években úgy tapasztalta, hogy "mechanizált civilizációnkat magával az Emberrel etetik", akkor vajon mit mondana a mai világra tekintve? Végül, amikor legutóbb írtam erről az idézetről, a világunkat sújtó orosz-ukrán és közel-keleti háborúk még nem léteztek, legalábbis nem úgy, ahogyan ma ismerjük őket. Azóta sok minden megváltozott, és a kérdések, amelyeket Fiala felvetett, még aktuálisabbak lettek.
Alig öt évtizede, hogy amikor az óceán vizein elsüllyedt a Titanic és vagy kétezer embert rántott magával a hullámsírba, - évekig gyászolta a világ a szomorú eseményt. És ma? Lezuhan egy repülőgép, elpusztul pár száz ember: rövid újsághír. - Vietnámban a Kissinger - Ge Duc-féle Nobel-díjjal kitüntetett békeakció óta több mint százezer ember gyilkolta le egymást: kissé hosszabb elmélkedés a sokkal több elmélkedést kívánó német-angol futballmeccs előtt. Valahogyan úgy látszik, meghalt az Ember és mechanizált civilizációnkat már nem is olajjal és szénnel, de magával az Emberrel etetik. Az emberrel, akinek felmagasztosult, Istenné lett ideálja ott nyugszik a betlehemi istálló jászlában, hogy majd 33 évvel később mégegyszer felfeszíttesse magát az emberiségért, amely rövid két ezredév alatt könnyelműen eltékozolta az általa ajándékozott isteni fényt.
Hogy az emberiség eltékozolta-e a Megváltó által ajándékozott isteni fényt? Ha az orosz-ukrán testvérháborúra, a világ cinkos hallgatása mellett a Közel-Keletet lángba borító Izraelre, a terroristák által elbitorolt Szíriára, vagy a valójában egyik népet, kultúrát sem tisztelő multikulturalizmusra gondolunk, kétségkívül így van. Azonban, ha létezik vallás, amely a szeretet, a jóért való áldozathozatal mellett a remény és küzdeni tudás megtestesítője is, akkor az egészen biztosan a kereszténység. A testté lett Ige születésének napja a reményen és a nagyobb jóba vetett hiten túl a fény győzedelmeskedése a sötétség felett. Aki Krisztus hitét megvallja, tökéletlen emberi életében helyet ad a kereszténység tanításának, és nemes módon cselekszik, az egészen bizonyosan a győztes oldalon áll akkor is, ha ezt Fiala jelenében, vagy 2024-ben, az idealista ember számára e sokszor fojtogató légkörben sokszor nehéz elhinni. Mechanizált civilizációnk ugyanis minden anyagi fejlődés vagy pozitív értelemben vett haladás ellenére csupán falanszter marad, ha nem kapnak benne helyet az ideák, a bátor, alkotó gondolatok, nemes tettek. Ám ha Fialáról már szót ejtettünk, e szent ünnep alkalmából idézzük fel lánglelkű püspökünk, Prohászka Ottokár szavait is, aki Az igazi karácsony című munkájában példátlan szépségű gondolatokkal írja le, hogy költözött le az ég a földre, vagy miért szimbolizálja a reményt az örökké zöldellő fenyőfa is. A magam részéről pedig ezekkel a reményteli gondolatokkal kívánok békés, áldott karácsonyt kedves olvasóinknak az Úr 2024. esztendejében is!
Íme, elérkezett hozzánk a legszebb és legkedvesebb ünnep, a tiszta örömök napja: a szent karácsony! Az egyház szavaival élve: "ma mézzel folyók lettek az egek". Igen, az a mennyei régió, amelyről sokáig azt hittük, hogy csupán fém és kő, most megolvadt és mézes nedűvé vált, beszivárogva a lelkünkbe. Hitünk boldogító tudatával szállt alá az ég a földre, amikor elérkezett közénk az, aki megnyitotta előttünk a mennyország kapuit, és az Isten neheztelését szeretetre és megbocsátásra változtatta. Nézd csak, mennyire erőteljes ez a tudat; melegséget ad a hidegben, és életet lehel a fagyos időszakokba. Az ember ennek az örvendező hitnek a jeleként állítja fel az illatos, zöldellő fenyőt, amely éber marad, míg a természet álomba merül, és él, amikor a hó leple alatt pihen a föld!
Ábrahám Barnabás - Kuruc.info