Az AI-forradalom következményei: csupán idén 15 ezer munkavállalót bocsátott el a Microsoft a mesterséges intelligencia térnyerése miatt.


A tömeges leépítésekkel párhuzamosan a redmondi óriás az év végéig 80 milliárd dollárt fordít az AI-jal kapcsolatos beruházásokra.

A Microsoft 2025-ös évének egyik leghangosabb mellékzöngéje eddig nem egy új Xbox-bejelentés, Copilot-fejlesztés vagy Azure-bővítés volt, hanem a masszív létszámleépítés, amely mára meghaladta a 15 ezer főt. A legfrissebb hullám több mint 9 ezer embert érintett, elsősorban a játékosrészlegen, az értékesítésen és a marketingen belül - mindössze néhány hónappal azután, hogy májusban már 6 ezer munkavállalónak kellett elhagynia a céget. A háttérben nem más áll, mint az AI-infrastruktúra mániákus bővítése.

A Seattle Times beszámolója szerint a Microsoft mögöttes szándéka nem az emberi munkaerő helyettesítése mesterséges intelligenciával – legalábbis hivatalosan nem ezt a célt tűzték ki maguk elé. A valós indíték inkább az, hogy Satya Nadella vezetésével jelentős anyagi forrásokat kívánnak felszabadítani, hogy finanszírozhassák a technológiai versenyt, amely az OpenAI-jal való együttműködés óta soha nem látott mértékeket öltött. A cég tervezete szerint 2025-re a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokra összesen 80 milliárd dollárt szánnak, ami 25 milliárd dollárral haladja meg a tavalyi összeget.

Mindeközben a Microsoft éppen rekordnyereséget könyvel el, piaci kapitalizációban már az Apple-t is maga mögé utasította, és csak az Nvidia előzi meg, így előállt egy olyan helyzet, hogy bár a cég gyakorlatilag lubickol a sikerben, mégis feláldozza több ezer dolgozóját az AI bővítésének oltárán. Ezt a lépést még cinikusabbá teszi, hogy a leépítés számos olyan munkakört érint, amit a vállalat szerint már "hatékonyan" lehet AI-jal támogatni. Ilyen például a kódolás, a hibakeresés vagy a belső tartalomgyártás.

A mesterséges intelligenciát most már teljesítményértékelésekbe is beépítik a cégnél, így hamarosan nem opció, hanem követelmény lehet bizonyos pozíciókban a Copilot vagy más AI-eszközök használata. Eközben a Microsoft Gaming vezetője, Phil Spencer igyekezett nyugtatni a kedélyeket: szerinte az Xbox hardveres és szoftveres kínálata "sosem volt még ilyen erős", még úgy is, hogy közben legalább három fejlesztés alatt álló játékot kukáztak és egy fejlesztőstúdiót is bezártak a költségcsökkentés jegyében.

Az AI jelenlegi felfutása nagy lelkesedést vált ki a befektetők körében, azonban a munkavállalók között egyre inkább teret nyer a bizonytalanság. A Microsoft esete csupán a folyamat látható része: a redmondi óriás leépítéseit is figyelembe véve 2025-re már több mint 50 ezer munkahely szűnt meg világszerte a technológiai iparban, olyan óriáscégek döntései következtében, mint az Amazon, a Meta vagy a Google. Ez világosan mutatja, hogy a mesterséges intelligencia térnyerésének ára van, és ezt a terhet jelenleg nem a befektetők vagy részvényesek, hanem a dolgozók viselik.

Related posts