Elon Musk véleménye szerint az AfD képviseli Németország utolsó esélyét a változásra.


Véleménycikket írt az üzletember az egyik patinás német lapba, hogy kifejtse, miért kellene minden németnek az AfD-re szavaznia a februári választáson. Musk szerint az AfD nem szélsőséges, ami abból is látszik, hogy a pártvezérnek azonos nemű, bevándorló párja van.

Felháborodást keltett a mérsékelt politikai körökben Németországban egy friss véleménycikk, amelyet Elon Musk írt a Welt am Sonntag című lapnak. A világ leggazdagabb embere az írásában nyíltan kiállt a szélsőséges Alternatíva Németországért párt mellett, sőt, egyenesen az ország utolsó reménysugaraként jellemezte az AfD-t.

Musk régóta kifejezi támogatását az AfD iránt. Karácsony előtti időszakban egy különös posztot osztott meg az általa üzemeltetett közösségi platformon, az X-en. Ebben olyan súlyos állításokat fogalmazott meg, miszerint a német állampolgárokat migránsok gyilkolják meg és erőszakolják meg, a karácsonyi vásárok során pedig tömeges atrocitásoknak lehetnek áldozatai. Rámutatott arra is, hogy aki felszólal a migrációs válság ellen, az súlyosabb büntetést kaphat, mint azok, akik a bűncselekményeket elkövetik. Azt állította, hogy a helyzet megoldásában csupán az AfD képes változást hozni.

Friss vezércikkében Musk mélyebben belemerül a bevándorlás kérdéskörébe, miközben az AfD energetikai és gazdaságpolitikai álláspontjait is elemzi. Kiemeli, hogy az AfD által képviselt elvek párhuzamba állíthatók azokkal az alapelvekkel, amelyek a Tesla és a SpaceX sikerének kulcsát jelentették. Musk érvelése szerint ezek az alapelvek nem csupán elméleti konstrukciók, hanem gyakorlati tapasztalatokból erednek, amelyek hozzájárultak a vállalatai globális sikereihez.

Musk világosan kifejezi, hogy nem tartja szélsőségesnek az AfD-t. Érvelése középpontjában Alice Weidel áll, akinek az élettársa azonos nemű, és Srí Lankáról származik. "Ez tényleg olyan, mint Hitler? Ugyan már!" – fogalmaz az üzletember. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Donald Trump győzelme esetén Musk is fontos szerepet kaphat az amerikai kormányban, és egyes vélemények szerint Trump után ő lesz a második legbefolyásosabb személy az adminisztrációban.

A cikk megjelenését követően nem sokkal Eva Marie Kogel, a Die Welt véleményrovatának szerkesztője, bejelentette, hogy távozik a laptól. Ezt követően Franziska Zimmerer, a Die Welt egyik másik újságírója, válaszlevélben reagált, amelyben kifejtette, hogy a Musk-cikk "intenzív vitákat" indított el a szerkesztőség körében, és hogy "számos kolléga ellenérveket fogalmazott meg a publikációval kapcsolatban".

A Welt számos újságírója nyíltan bírálta Musk cikkét az X platformon, míg a lap leendő főszerkesztője, Jan Philipp Burgard saját véleménycikkével reagált az üzletember állításaira. Burgard már a címben világosan kifejezi, hogy véleménye szerint Musk téved.

A német közbeszédben nem csupán a tartalom, hanem az időzítés miatt is éles bírálatok kereszttüzébe került Elon Musk írása. A cikk megjelenése körüli időszak különösen érzékeny, hiszen február 23-án előrehozott választásokat tartanak Németországban. Ezért sokan úgy vélték, hogy Musk írása nem más, mint egy közvetlen beavatkozás a politikai kampányba.

A mérsékelt német politikai pártok továbbra is egyértelműen elutasítják az együttműködést az AfD-vel. A felmérések szerint december végén a CDU/CSU pártszövetség áll a legjobban 31 százalékos támogatottsággal, őket követi az AfD 19 és az SPD 17 százalékkal. Az AfD támogatottsága nem nőtt szignifikánsan az elmúlt időszakban, sőt, egy évvel ezelőtt 22 százalékon álltak.

Related posts