Adókötelezettségek kibertámadás esetén: egyedi megközelítés A kibertámadások egyre gyakoribbá válnak, és a vállalkozások számára nem csupán biztonsági kockázatot jelentenek, hanem adózási szempontból is komoly kihívásokat hoznak magukkal. Amikor egy cég
A világos és nyílt párbeszéd a szankciók elkerülésének legfontosabb tényezője.
Az utóbbi években drámai mértékben megnövekedett a vállalkozásokat célzó kibertámadások száma, amelyek komoly kihívások elé állítják az adatvédelem területét, és jelentős kockázatokat jelentenek a cégek működésére nézve. Egy lehetséges kibertámadás következményeként olyan létfontosságú információk veszhetnek el, amelyek akadályozhatják az időben történő adóbevallást és adatszolgáltatást, ezzel súlyos büntetéseknek téve ki a vállalkozásokat. A Deloitte szakértői hangsúlyozzák, hogy a gyors és hatékony válaszadás, a hatóságokkal folytatott átlátható kommunikáció, valamint az alternatív stratégiák alkalmazása jelentősen csökkentheti a keletkező károkat és a bírságok kockázatát.
Egy kibertámadás során nemcsak általános üzleti folyamatok sérülhetnek, hanem a pénzügyi rendszerekben tárolt adatok is veszélybe kerülhetnek. Utóbbi különösen érzékeny probléma, hiszen az adózással kapcsolatos adatok elvesztése megnehezítheti, sőt akár teljesen ellehetetlenítheti a vállalkozások számára, hogy eleget tegyenek adókötelezettségeiknek. Amennyiben egy vállalkozás kibertámadás áldozatává válik, kiemelten fontos azonnali lépéseket tennie az adókötelezettségek elmulasztásából adódó esetleges szankciók elkerülése vagy mérséklése érdekében.
Előfordulhat, hogy egy kibertámadás nem csupán a vállalati működés általános folyamatait befolyásolja, hanem közvetlen hatással van a pénzügyi rendszerekre és az azokban tárolt adatokra is. Ennek következtében sérülhetnek a könyveléshez kapcsolódó információk, a szállítói és vevői adatok, valamint az adózási analitikák, például az áfa-kartonok, sőt, akár a számlázási rendszer is. Ezek a problémák közvetlenül érintik a cégek adatszolgáltatási és bevallási kötelezettségeit. Amennyiben a szükséges adatok nem állnak rendelkezésre, a vállalatok nyilvánvalóan nem, vagy nem a megfelelő minőségben tudják teljesíteni adókötelezettségeiket, ami magában foglalhatja az időszaki adóbevallások elkészítését, a számlák kiállítását a számlázórendszeren keresztül, illetve az adatok szolgáltatását az adóhatóság felé. Mindezek következtében a vállalkozások komoly adókockázatnak vannak kitéve.
Egy kibertámadás bekövetkeztekor az egyik legfontosabb feladat, hogy a vállalat azonnal értesítse az adóhatóságot. A részletes tájékoztatás, amely tartalmazza az adózási és könyvelési rendszerek állapotát, az adatvesztés mértékét, valamint az eddig megtett intézkedéseket, jelentősen mérsékelheti a szankciók kockázatát. Bár a teljes mentesülés nem biztosított, az adóhatósággal folytatott átlátható kommunikáció a legjobb módszer a bírságok csökkentésére - hangsúlyozta Farkas Gergely, a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.
A szakértő véleménye szerint az adóhatóságnak küldött tájékoztatón keresztül lehetőségünk van haladékot kérni az adóbevallások benyújtására, amennyiben erre szükség mutatkozik. Fontos azonban, hogy a késedelem okának igazolására a bevallás benyújtásával egy időben igazolási kérelmet is be kell nyújtanunk, miután az akadály elhárult. E tájékoztatás nemcsak a határidők betartásában játszik szerepet, hanem akkor is lényeges, ha egy későbbi adóellenőrzés során az adóhatóság olyan dokumentumok bemutatását kéri, amelyek a kibertámadás következtében elvesztek, és azok rekonstrukciója nem lehetséges. Az időben benyújtott tájékoztatás ebben az esetben erős alapot nyújthat a társaság jóhiszemű adózói magatartásának bizonyítására, így csökkentve a bírság kiszabásának kockázatát.
Az adóhatóság által nyújtott tájékoztatás mellett természetesen fontos, hogy élvezzük a lehetőségeinket, és szükség esetén alkalmazzunk alternatív megoldásokat, amelyek legalább részben segítenek megfelelni a vonatkozó kötelezettségeknek. Amennyiben a számlázórendszerben meghibásodás vagy adatvesztés történik – a tranzakciók számától függően – érdemes megfontolni a kézi számlák kibocsátását, illetve a külső számlázási szolgáltatók igénybevételét az átmeneti időszakban.
Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere kiemelte, hogy az adóbevallások, különösen az áfa bevallások esetében, ha nem áll rendelkezésre elegendő adat, a társaság korábbi áfa pozíciója, például a megelőző év azonos időszakának adatai, kiindulási alapként szolgálhatnak. Emellett hangsúlyozta, hogy az adatvesztést követő helyreállítás során a precizitás kulcsfontosságú: az adóhatóság online számlaadatainak alapos átvizsgálása és az érintett időszakok pozícióinak rekonstrukciója elengedhetetlen feladat.
A kibertámadásokkal szembeni védekezés kulcsfontosságú része, hogy a cégek szakszerű támogatást kérjenek. Ez a segítség nemcsak az adózási adatok helyreállításában segíthet, hanem a hatóságokkal való hatékony kommunikációban is elengedhetetlen szerepet játszik.