Ada megosztotta velünk a szoptatási időszakának nehézségeit és kihívásait. Elmondta, hogy időnként olyan hullámvölgyekkel kellett szembenéznie, amelyek próbára tették a kitartását és türelmét. Ezek a pillanatok tanulságosak voltak számára, és segítettek a
"A kislányomat szoptattam, a fiaim viszont egészen pici koruktól csak tápszert kaptak. És persze tudom, hogy mennyi pozitív hozadéka van az anyatejes táplálásnak - nem véletlen, hogy mindent megtettem, hogy sikerüljön szoptatni -, végeredményben azonban mindegyik gyerekem pont ugyanúgy nőtt fel" - mesélte Pintér Ada az Anyakadémia legújabb vodcastjában, amiben a szoptatással kapcsolatos hullámvölgyekről és a legfontosabb tudnivalókról beszélgettek Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnővel és laktációs tanácsadóval, aki megerősítette, az anyatejes táplálásnak nagyon jótékony hatása van a babára és az anyára, azonban ha mégsem sikerül valakinek szoptatni, az nem érinti az anyaságát és kötődését a gyermekéhez.
Hazánkban a kismamák körében rendkívül elterjedt az anyatejes táplálás, hiszen tízből kilenc édesanya már a kórházban nekilát, hogy szoptassa újszülöttjét. A csecsemők 94 százaléka az első napokban biztosan kap anyatejet, ami világszinten is kiemelkedő eredménynek számít. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor a legjobb szándék és erőfeszítések ellenére az újszülött tápszeres táplálásra kényszerül. Ezt nem szabad kudarcként értelmezni, hiszen az anyaság sokkal több, mint csupán a táplálás. A testkontaktus, amely az anyatejes táplálás egyik legfontosabb előnye, más módokon is megteremthető, mint például hordozással, közös időtöltéssel, babamasszázzsal és számtalan érintéssel. Gitidiszné Gyetván Krisztina, védőnő és laktációs tanácsadó szerint ezek a módszerek is hozzájárulnak a szoros anya-gyermek kötelék kialakításához.
Az én tapasztalataim mindkét oldalról megvilágítanak egy érdekes perspektívát. A fiam koraszülöttként jött a világra, így sajnos nem tudott szopni, ezért egyedül a fejésre támaszkodhattam. Ez a folyamat 7 hetes korában hirtelen megszűnt, és ez igencsak megviselt. Ezzel szemben a lányom, Freya, egészen 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott, és csupán 2,5 éves korában, amikor kedve támadt hozzá, kezdett el szopni. Furcsa módon, hosszú távon nem érzékeltem komoly eltéréseket, annak ellenére, hogy jól tudom, mennyire lényeges az anyatej a kötődés és az immunrendszer fejlődése szempontjából. Úgy vélem, hogy a mai világban sok nő túlzottan stresszel a szoptatás miatt. Már a terhesség alatt is aggaszt minket, hogy vajon sikerül-e majd szoptatni, és mi történik, ha nem. Sajnos sokan úgy érzik, hogy ha a szoptatás nem valósul meg, akkor az valami negatív dolgot jelent, és hogy a tápszeres táplálás valahogy rosszabb alternatíva lenne. Ezt a tapasztalatot osztotta meg Pintér Ada is a legújabb Anyakadémia epizódban, ahol saját élményeit is megosztotta.
Az első és legfontosabb dolog a szakértő szerint az, hogy már a várandósság időszakában megfelelő információval kell ellátni az édesanyákat az anyatejes táplálás előnyeiről, a szoptatási pozíciókról, a hatékony szopás jeleiről, illetve az első órákban történtekről, azaz arról, hogy hogyan is érdemes nekikezdeni. Adának a kezdetekről nincsenek jó élményei. "Császár után kitoltak a műtőből, letépték a ruhát, rám tették a gyereket úgy, hogy azt sem tudtam, hogy fiú vagyok vagy lány, majd 5 perc múlva elvitték megmérni, mosdatni és társai" - mesélte a műsorvezető. Pedig ideális körülmények között ez egészen máshogy kell, hogy alakuljon. Fontos kiemelni, hogy a császármetszés nem okoz szoptatási problémát, csak ha indokolatlanul eltávolítják egymástól az anyát és a gyereket. Ma már igazolt, hogy ha az édesanya hasára fektetik, az újszülött baba képes önállóan a mellhez kúszni, és szopni körülbelül egy-másfél órán belül.
Ha az indulás nem éppen a legszebb forgatókönyv szerint alakul, ne aggódj, hiszen rengeteg lehetőség adódik a helyzet helyrehozatalára. A kérdések és a segítségkérés mindig aktuális, már a kórház falai között is.
Milyen szempontokat mérlegel egy védőnő az első találkozás során? Az alapvető és rendkívül lényeges dolog, hogy megfigyeljük, a gyermek megfelelően kapcsolódik-e a mellhez, és hogy biztosítva van-e a megfelelő tejmennyiség. Emellett elengedhetetlen, hogy mind az édesanya, mind a baba komfortosan helyezkedjen el. Hiszen elképzelhető, hogy akár egy órán keresztül is ugyanabban a pozícióban maradnak, és ha az nem kényelmes, az a baba számára is feszültséget okozhat.
Természetesen, ha az anyatejes táplálás jól beindul, az első hetek után is lehetnek nehéz pillanatok a következő hónapokban. Ada például megosztotta tapasztalatait a mellgyulladással kapcsolatban, és egy másik érdekes történetet is elmesélt: "Freya 6 hetes korában minden este 6-tól 10-11-ig a mellen lógott. Eleinte nem tudtam, miért van ez így, ezért sokat olvastam és kutattam, míg felfedeztem a cluster feeding fogalmát. Ahogy Freya nőtt, a táplálási ritmus is változott. Ráadásul ő éjszakánként is evett" - mesélte a műsorvezető. Hozzátette, hogy Freya az első hónapokban a babaöbölben aludt mellette, és a mai napig közelükben alszik. "Ez számomra egy hatalmas előny volt, főleg az elején, amikor 11-1-2-4 és 6 órakor is evett; így elkerülhettem, hogy ne aludjak szinte egy percet sem."
A vodcast legfrissebb adásában szóba került még, hogy Ada szerint mit köszönhet kislánya az anyatejes táplálásnak, hogy hogyan élte meg a mellgyulladást, a szakértő szerint hol a helye a gyermeknek az első időszakban, illetve az is, hogy egyáltalán van-e arra szabály, hogy meddig lehet egy gyereket szoptatni. Az Anyakadémia szoptatási hullámvölgyekről szóló adása a www.anyakademia.hu oldalon tekinthető meg.