A szocializálatlan kutyák 7 jellemzője: mindenki számára fenyegetést jelenthetnek.

Ha a kutya nem viselkedik megfelelően, az senkinek sem kedvez: sem neki, sem a gazdájának, sem pedig a környezetének. Összegyűjtöttük azokat a gyakori problémákat, amelyek az alapvető nevelés hiányát tükrözik.
Ideális esetben a kölykök nevelése, különösen a környezethez való alkalmazkodás, már az első hetekben megkezdődik. Ha azonban elmarad a világ felfedezése és a tudatos nevelési folyamat, akkor a szocializálatlan kutya számos nehézséget okozhat gazdájának. A legkritikusabb időszak a 8-14 hetes kor közötti időszak - hangsúlyozta Victoria Schade kutyakiképző a PetMD állategészségügyi platformon. Ha ebben az időszakban hiányoznak a pozitív élmények az emberekkel, más kutyákkal és állatokkal, valamint a világ különböző aspektusaival (például járművekkel, gépekkel) kapcsolatban, akkor a kutya később a következő problémás viselkedések egyikét vagy akár többet is mutathatja.
Nem kötelező, hogy minden magatartási probléma megjelenjen, mivel ez a nevelés mellett az eb karakterén és fajtáján is múlik. Azonban valószínűtlen, hogy egy szocializálatlan kutya mellett az élet teljesen zökkenőmentes legyen. Íme néhány jel, ami arra utalhat, hogy a szocializáció nem, vagy nem elég hatékony módon zajlott le:
Egy szocializálatlan kutya gyakran rendkívül félénk; az emberek, más kutyák, sőt még egy véletlenül arra tévedő macska vagy egy elsodort zacskó is pánikba ejtheti. Nem meglepő, hiszen ami ismeretlen, az természetesen félelmet válthat ki. Az új szituációk olyan mértékű szorongást okoznak bennük, hogy az sokszor megbénítja őket. Ez a stressz pedig nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is megterheli az állatot. Gazdaként neked sem könnyű, hiszen kedvenced így nem tud igazán felszabadultan kimozdulni, és a közös élmények helyett inkább a félelem árnyékában töltenek el sok időt.
Egy reaktív kutya számára a stresszhelyzetek kezelése komoly kihívást jelent, és reakciói sokszor agresszívnak tűnhetnek. Ezt a feszültséget olyan szituációk idézhetik elő, amelyekben az állat félelmet érez, vagy ahol nem tapasztalja a biztonságot - ahogyan azt már korábban említettük.
A szocializáció hiánya megmutatkozik abban is, hogy a kutyát nem lehet kordában tartani. Nem ismeri a vezényszavakat, így nem is lehet azokkal irányítani. Ha elmaradt a pórázhoz szoktatás, akkor a sétáltatás is kínkeserves, de akár a fésülés vagy egyéb ápolási tevékenységek során is falakba ütközhet az ember. Ismételjük: amit nem ismer, attól fél a kutya.
Az, hogy bizonyos állatok rettegnek az erőteljes, váratlan zajoktól, mint amilyenek a mennydörgés vagy a tűzijáték, nem feltétlenül a szocializáció hiányával magyarázható. Viszont, ha a kedvenced a mindennapi hangok – mint például a porszívó zúgása, a hajszárító vagy a ventilátor zümmögése – hallatán is pánikba esik, az már egy figyelmeztető jel, amelynek gyökerei a kölyökkori tapasztalatokban keresendők.
Részben már érintettük ezt a pontot; amennyiben a kutya olyannyira pánikba esik minden helyzettől, ami ismeretlen a számára, hogy nem lehet rávenni a részvételre, akkor az gondot jelent mindkettőtöknek. Ez lehet egy új parkban való sétálás - hogy értsd, mit értünk "kaland" alatt. Normális esetben egy ebnek az új terep nem jelenthetne gondot, ám egy szocializálatlan kutya nem tud mit kezdeni az ismeretlennel.
Amennyiben az állat nem kapott lehetőséget arra, hogy korán kapcsolatba kerüljön más négylábúakkal – például mert nem vitték el sétálni –, úgy később a fajtársai könnyedén pánikot kelthetnek benne. Ez különösen aggasztó, mivel valószínű, hogy a másik kutya jelzéseit is félreérti. Így előfordulhat, hogy egy barátságos játékfelhívásra akár harapással válaszol.
Ha a kedvenced nem volt lehetősége korán megismerkedni másokkal, akkor egész életében szenvedhet az idegenek közelségétől, ami feszültséget és szorongást okoz számára. Ezt a stresszt különféle módokon mutathatja ki: ugatással, morgással, bujkálással, szűköléssel, vagy akár bepisilés formájában is. Éppen ezért, amikor vendégek érkeznek hozzátok, vagy éppen sétálás közben találkozol másokkal, az állat tipikus stressztüneteket produkálhat, amelyek a kényelmetlenségét tükrözik.
Éppen ezért a szocializációs időszakban elengedhetetlen, hogy a kis kutyus különböző nemű, életkorú és karakterű emberekkel találkozzon. Vannak kutyák, akik a szakállas férfiaktól teljesen megijednek, míg másokat egy egyszerű kalap is kibillenthet a lelki egyensúlyukból. Ha pedig a kutyust korábban bántották, lehet, hogy különösen fél a férfiaktól. Ezért fontos, hogy ezeket a félelmeket is kezeljük!
A gazdák gyakran találkoznak ezzel a kihívással, különösen, ha örökbe fogadtak egy kutyát, vagy ha már felnőtt, esetleg nehezen kezelhető jószágot vettek magukhoz. Ilyenkor különösen fontos, hogy a kezdetektől fogva megbízható tenyésztőt válasszunk, hiszen a kutya fejlődésének alapjait ő rakja le. Ha olyan problémákkal szembesülsz, amelyek zavarják a kutyád és a köztetek lévő kapcsolatot (nem szükséges, hogy mindegyik megjelenjen), érdemes egy szakértő segítségét kérni. Kereshetsz kutyakiképzőt, vagy részt vehettek kutyaiskolában is. A lényeg, hogy olyan szakemberrel dolgozzatok együtt, aki valóban ért a kutyákhoz és képes segíteni a nevelésükben. A megfelelő útmutatás és támogatás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a kutyád boldog és kiegyensúlyozott életet élhessen.
Alapvetően azt kell megvalósítanotok, amit a korábban említett szocializációs folyamat során már leírtunk. Az állatnak fokozatosan meg kell ismernie, majd idővel kapcsolatot kell építenie az általa félelmetesnek tartott emberekkel, más állatokkal, valamint különböző tárgyakkal és helyzetekkel.
Nagyon fontos, hogy mindez fokozatosan történjen. Kezdetben csak messzebbről mutasd meg neki a parkbéli kutyákat, vagy óvatosan közelítsetek a még kikapcsolt porszívóhoz. Szép lassan, figyelve az eb reakcióit egyre bátrabbak lehettek. Közben pedig folyamatosan dicsérd, jutalmazd és bátorítsd az ebet, ezzel is oldva a szorongását.
Légy felkészült, hogy ez a folyamat akár hetekig, sőt, hónapokig is eltarthat, de a végén meg fogja érni! Az eredmény egy vidámabb és boldogabb mindennapok lesznek számotokra!