A Szegedi Szimfonikus Zenekar ismét elvarázsolja a Zeneakadémia falait!

A Szegedi Szimfonikus Zenekar hosszú szünet után tér vissza a budapesti Zeneakadémiára, ezzel új korszakot nyitva az együttes életében. Dubóczky Gergely, a zenekar művészeti vezetője, a koncert kapcsán osztja meg gondolatait a fejlődési lehetőségekről és a klasszikus zene jelenlegi állapotáról.
"A Zeneakadémia minden muzsikus számára igazi szentély, így minden alkalom, amikor itt léphetünk fel, különleges élmény - osztja meg a Magyar Hanggal Dubóczky Gergely, a Szegedi Szimfonikus Zenekar karmestere, utalva arra, hogy május 15-én hosszú idő után ismét koncertet adnak az intézmény falai között. Az együttes közel száz taggal büszkélkedhet, és évtizedek óta meghatározó szereplője a hazai zenei életnek. 'Karmesterként a zenekarral való együttműködés során nem csupán a technikai tudásra van szükség, hanem arra is, hogy felfedezzük azokat a finom összefonódásokat, amelyek igazán különlegessé varázsolják közös munkánkat. Az elmúlt két év során, amióta itt tevékenykedem, ez valóban jól működött. Fantasztikus muzsikusok és egyedi egyéniségek alkotják ezt az együttest. Izgalmas kihívás, hogy közösen formáljuk meg a hangzásunkat' - fogalmaz Dubóczky Gergely."
Dubóczky Gergely véleménye szerint a Szegedi Szimfonikus Zenekar egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága a muzsikusok elhivatottsága és sokoldalúsága. A zenekar tagjai széleskörű repertoárral dolgoznak, hiszen nap mint nap különböző műfajokban kell helytállniuk. Különösen szoros együttműködést ápolnak a Szegedi Nemzeti Színházzal, ahol rendszeresen közreműködnek a színház zenés előadásaiban. "Nemrégiben előfordult, hogy délelőtt még egy Haydn-művet próbáltunk, majd este már a Marica grófnő színpadi próbáján játszott a zenekar" - osztja meg élményeit Dubóczky. Számára kiemelten fontos, hogy a zenekar szoros kapcsolatot ápoljon a helyi közönséggel, és hogy hidakat építsenek más művészeti ágakkal is.
Folyamatosan új kihívásokat keresnek, hogy a hagyományos koncertek mellett izgalmas és innovatív produkciókat valósítsanak meg. Nemrégiben aláírtak egy stratégiai megállapodást a Szegedi Tudományegyetemmel, amely különleges lehetőségeket kínál a hallgatók számára a zenekar keretein belül. Az oktatási célú együttműködések mellett elindították a Világsztárok Műhelye nevű mesterkurzus-sorozatot, melynek keretein belül a neves sztárszólisták a zenekarhoz látogató hallgatóknak tartanak rövid, de tartalmas mesterkurzusokat. A zenekar rendszeresen együttműködik más szegedi kulturális intézményekkel is, mint például a Kövér Béla Bábszínház és a Kiss Kunszt Galéria. Az idei kamarazenekari bérletük utolsó hangversenyéhez kapcsolódóan Nádler István műveit bemutató kiállítás is nyílt, ezzel gazdagítva a helyi kulturális palettát.
A karmester elárulja, az egyik legnagyobb kihívás, amellyel szembesülnek, hogy miként hozzák össze a zenekart és a közönséget úgy, hogy az élmény mindkét fél számára teljes legyen. Szerinte ez állandó feladat, a közönséget és a zenekart is folyamatosan inspirálni kell, hogy minden egyes koncert új felfedezés legyen. Ezzel kapcsolatban optimista, az emberek nyitottak, és nem csak az idősebb korosztály. Egyre több fiatalt látnak a közönség soraiban.