A román szélsőjobboldali elnökjelölt Orbán Viktor politikai nézeteit saját programjába integrálná.

„Tisztelem Magyarország miniszterelnökét, Orbán Viktort, és ennek következtében - bár nem minden nézete - sok elképzelése állampolitikai szinten is megjelenhet Romániában” - nyilatkozta a csütörtöki tévévitában George Simion, a szélsőséges AUR párt elnökjelöltje, aki az első körben könnyedén diadalmaskodott. Eközben a Fidesz csendben marad, a magyar kormány pedig nem avatkozik bele a román elnökválasztás második fordulójába. Stefano Bottoni, történész és politikai elemző szerint a Fidesz már kalkulálta Simion győzelmét, és nem állt az RMDSZ oldalára, amely Simion riválisát, a liberális Nicusor Dan bukaresti polgármestert támogatja.
Románia máris megfizette az árát annak, hogy az elnökválasztás megismételt első fordulójában ismét egy szélsőjobboldali jelöltet hoztak ki győztesnek a választók. Az elmúlt héten a lej árfolyama zuhanásnak indult, és szerdán átlépte az öteurós lélektani határt. Az árfolyam megmentése a román nemzeti banknak csak hétfőn 2 milliárd eurójába került a Krónika Online szerint. A tőzsde is mélyrepülésbe kezdett, a bankközi kamatok emelkedésnek indultak, ami a hitelek általános drágulásához vezethet.
A gazdaságot feszítő pánik és bizonytalanság nem a véletlen műve: az elnökválasztás első fordulójának kimenetele súlyosan megrendítette a kormánykoalíciót, amely pillanatok alatt összeomlott.
A román elnökválasztás megismételt első fordulóját múlt vasárnap a szélsőséges, irredenta AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) párt vezetője, George Simion dominálta. A futballhuligánból politikai pályára lépett Simion 41%-os támogatottságot ért el, ezzel 20 százalékponttal megelőzve a második fordulóba bejutott bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dan-t. A választás eredményei rávilágítanak a román politikai táj változásaira, és a szélsőséges nézetek iránti növekvő érdeklődésre.
A párton kívüli Dan, aki korábban a liberális USR-t (Mentsétek meg Romániát Szövetség) alapította, 21 százalékos támogatottságot ért el, amivel kiszorította a második, döntő körből a kormánykoalíció jelöltjét, Crin Antonescut, aki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben indult. Ezt követően a PNL, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta együttműködés megbomlott, és Marcel Ciolacu, a szociáldemokraták vezetője lemondott miniszterelnöki posztjáról.
Csütörtök este a két versenyben maradt államfőjelölt, Simion és Dan, televíziós vitáján érdekes témák merültek fel, köztük Orbán Viktor és az erdélyi magyar közösség helyzete is. Kiderült, hogy Dan, aki liberális nézetei mellett a konzervativizmus irányába is hajlik, nem preferálja a székely zászlót hivatalos állami eseményeken, mivel szerinte ez a területi autonómia szimbóluma. Ezen felül Dan úgy véli, hogy Románia a nemzeti kisebbségek kezelésében példamutató "jó gyakorlat modellje".
Simion kifejtette, hogy a magyar nemzetiségű állampolgároknak fontos megérteniük, hogy Románia felelős polgáraiként kell viselkedniük. Hangsúlyozta: "El kell engednünk azokat, akik indokolatlanul uszítanak minket egymás ellen, és hagyni kell, hogy a történelem elfelejtse őket. Vannak olyanok, akik nem a romániai magyar közösségek érdekeit tartják szem előtt, és inkább Emmanuel Macron, valamint a brüsszeli globalisták által képviselt irányvonalat követik, mintsem a magyar nép többsége által támogatott konzervatív, egészséges utat választanák."
"A román és a magyar közösség előtt eltérő kihívások és akadályok sorakoznak, amelyeket közös fronton, egységes állásponttal kell leküzdenünk" - nyilatkozta a nacionalista AUR vezetője, aki a Krónika Online beszámolója szerint érdemben nem kommentálta a székely zászló használatával kapcsolatos kérdéseket.