A Pfizergate ügy kapcsán a jobboldali politikai erők az Európai Parlamentben arra törekednek, hogy megbuktassák az Európai Bizottságot.

A bizalmatlansági indítványt benyújtó román képviselő állítása szerint sikerült elegendő aláírást összegyűjtenie az eljárás megkezdéséhez. Amennyiben ezt hivatalosan megerősítik, a vitára és a szavazásra a júliusi strasbourgi plenáris ülés keretein belül kerül sor.
Az Európai Parlament a jövő héten vitatja meg és szavazza meg a jobboldali pártcsoportok bizalmatlansági indítványát, amely az úgynevezett Pfizergate kezelése miatt az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és biztosi kollégiuma ellen irányul.
Gheorghe Piperea, a román EP-képviselő és az ultrakonzervatív AUR párt tagja bejelentette, hogy sikeresen összegyűjtött 73 aláírást az indítványához. Ez az egy aláírás többlet elegendő ahhoz, hogy elindíthassa az eljárást, amelyhez minimálisan szükséges volt az aláírások bizonyos száma.
Piperea irodája tájékoztatása szerint az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportjának 32 tagja támogatta a benyújtott kérelmet. A fennmaradó aláírásokat a szélsőjobboldali Patrióták Európáért (amelynek tagja a Fidesz is), a Szuverén Nemzetek Európája, valamint független képviselők adták. Belső források alapján a Parlament szolgálatai jelenleg folyamatban lévő ellenőrzés alatt állnak, hogy hitelesítsék a képviselők aláírásait.
Ahogy az érvényesítési folyamat véget ér, Roberta Metsola elnök hivatalosan is értesíti a képviselőket a bizalmatlansági indítvány benyújtásáról.
Ezt követően, a bejelentést követően minimum 24 órával plenáris vitát kell összehívni a lemondási kérelem ügyében, és a vita kezdetétől számítva legalább 48 órával később kell megtartani a szavazást az ügyben.
Parlamenti források az Euronews tájékoztatása szerint a vitára július 8-án, kedden kerülhet sor, míg a szavazásra július 10-én, csütörtökön számíthatunk. Ez azonban csak akkor valósulhat meg, ha Metsola a hét végéig bejelenti az indítványt. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a leadott szavazatok legalább kétharmadának, vagyis az összes képviselő többségének támogatására van szükség.
Az indítvány elfogadásának valószínűsége rendkívül alacsony, amit maga a benyújtó képviselő is megerősített egy Euronewsnak adott interjú során.
"Lesz egy szavazás az indítvány ellen: ebben biztos vagyok, mert a többség még mindig von der Leyen mellett van. És még ha ebben a többségben sokan elégedetlenek is von der Leyennel, egyelőre nem fogják lemondásra kényszeríteni" - mondta Piperea.
A román EP-képviselő kifejezte reményét, hogy a kezdeményezés "Pandora szelencéjének kinyitását" eredményezheti, ami további bizalmatlansági indítványokat inspirálhat a következő hónapokban. "Lényeges, hogy támogassuk ezt a demokratikus folyamatot, amely lehetővé teszi számunkra, hogy ilyen jellegű vitákat generáljunk. Még ha az én javaslatom nem is hoz áttörést, biztos vagyok benne, hogy a jövőben más indítványok sikeresebbek lesznek" - fogalmazott.
A bizalmatlansági indítvány három alapvető vádponton alapszik: az első vád Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között a COVID-19 vakcinával kapcsolatos tárgyalások során zajlott szöveges üzenetekre vonatkozik. A román képviselő emlékeztetett arra, hogy május közepén az Európai Unió luxembourgi bírósága a Bizottság ellen hozott döntésében arra kötelezte a testületet, hogy hozza nyilvánosságra a két szereplő közötti üzenetváltásokat.
- jelentette ki Piperea.
A COVID-19 utáni pénzeszközök állítólagos helytelen felhasználása, valamint az Európai Bizottság feltételezett törekvése, hogy a nem kormányzati szervezetek támogatásával elősegítse az európai parlamenti képviselők lobbizását zöld politikája érdekében, szintén a vádak között szerepel. A Bizottság mindezeket a vádakat határozottan visszautasította.