Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomás izgalmas világán keresztül népszerűsíti a fizikát, új perspektívákat nyújtva e tudományág csodáira.
A BME és a HUNOR 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével
Az UNIverZOOM projekt keretein belül fizikatanárok és diákok izgalmas felfedezésekre indulnak, miközben Kapu Tibor kutatóűrhajós mikrogravitációs kísérleteit saját osztálytermükben, a földi körülmények között elevenítik meg. A projekt csúcspontja Kapu Tibor űrmissziója, amely várhatóan 2025 májusától kezdődik, amikor is az Axiom Mission 4 (Ax-4) négyfős legénységének tagjaként a Nemzetközi Űrállomásra utazik. A küldetés során a magyar fejlesztésű űrkutatási eszközök tesztelésére és a magyar kutatók által előkészített tudományos kísérletek lebonyolítására készül.
A frissen indult UNIverZOOM program keretében izgalmas kísérletek valósulnak meg az űrállomáson, amelyek mögött egyetemi szakemberek innovatív ötletei állnak. Ez a projekt nem csupán különleges élményt nyújt, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a diákok és tanáraik elsőként figyelemmel kísérjék az űrhajósok által a világűrben végzett fizikai kísérleteket, mindezt a NASA közvetítésén keresztül. Az élményt tovább gazdagítja, hogy a HUNOR és a BME együttműködésének köszönhetően a diákok saját maguk is részt vehetnek a kísérletekben, miután az eszközöket megkapják. A folyamat során Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és Vincze Miklós, az ELTE fizikusa nyújtanak szakmai támogatást. A földi körülmények között végzett kísérletek segítségével a fiatalok a gravitáció és a súlytalanság hatásait hasonlítják össze, így mélyebb betekintést nyernek a fizika csodálatos világába.
A HUNOR-program tartalékos űrhajósa, Cserényi Gyula aktívan részt vesz a projekt szakmai támogatásában. Mindkét magyar űrhajós Houstonban, a NASA, a SpaceX és az Axiom Space közreműködésével végez el egyazon kiképzést. A program célja, hogy a hazai űrkutatás eddigi eredményeire építkezzen, amelyeket Farkas Bertalan, Magyarország első űrhajósa teremtett meg. Érdekesség, hogy Kapu Tibor, Farkas Bertalan és Cserényi Gyula mindhárman a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) végezték tanulmányaikat.
A BME és a HUNOR 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével. Az iskolák és a diákok is kísérleti eszközcsomagot kapnak, így a tanulók közvetlenül részesei lesznek a tudományos kísérletnek. A tanároknak elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást, valamint kísérleti csomagokat is ad a program - derül ki a BME híroldaláról.
Nem sokkal azután, hogy Kapu Tibor a világűrben elvégezte a kísérleteket, a diákok reprodukálják azokat a földi körülmények között. Ezzel egyidőben "rendhagyó fizikaórát" tart a Millenárison Härtlein Károly és Vincze Miklós. Az együttműködéshez a BME középiskolai partnereket keres, a projekthez az [email protected] e-mail címen lehet csatlakozni. A projekt különleges élményt kínál, hiszen a csatlakozó diákok és tanáraik egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül élőben követhetik a magyar kutatóűrhajós fizikai kísérleteit.