A Nemzet Színészei egy nyilvános levélben fejezték ki felháborodásukat, amelyben részletezik aggályaikat és véleményüket. Az alábbiakban olvasható a levél teljes szövege:


A Nemzet Színészei a Gobbi Hilda hagyatéka és emléke miatt döntöttek úgy, hogy nyílt levelet adnak ki.

Pokorny Lia felhívta a figyelmet Gobbi Hilda egykori nyaralójának aggasztó állapotára. Az ügy gyorsan nagy figyelmet kapott, és néhány nap leforgása alatt számos támogató állt a kezdeményezés mellé. Most pedig a Nemzet Színészei is kifejezték véleményüket egy nyílt levél keretein belül, jelezve, hogy számukra is fontos a hely megóvása.

Természetesen, itt van egy egyedi változat a "Nemzet Színészeinek levele" című szövegről: --- Tisztelt Nemzet Színészei! E levelem írásakor a szívemben és a gondolataimban érzem a hatalmas tiszteletet és elismerést, amelyet mindannyian megérdemeltek. Az Önök művészete nem csupán szórakoztat, hanem mélyebb érzéseket és gondolatokat ébreszt bennünk, emberekben. A színpadon való jelenlétük nem csupán szerepjátszás; ez az élet, a szenvedély és a művészet összefonódása. Minden egyes előadásukkal hozzájárulnak a kultúránk gazdagításához, és emlékezetes pillanatokat teremtenek, amelyek örökre ránk maradnak. Kérem, folytassák az utat, amelyet választottak, és inspiráljanak továbbra is minket a tehetségükkel és elhivatottságukkal. A színészi élet nem mindig könnyű, de az Önök kitartása és elkötelezettsége példaértékű számunkra. Köszönöm, hogy színesebbé teszik a világunkat, és hogy minden előadásukkal egy kicsit közelebb hozzák hozzánk az emberi érzések sokszínűségét. Tisztelettel és hálával: [Aláírás] --- Remélem, hogy ez a változat megfelel az elképzeléseidnek!

A múlt héten a Magyar Színházi Társaság nyílt levelet tett közzé a Színház.Online portálon, amelyben kifejezte köszönetét Pokorny Liának. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy sürgős válaszokat várnak arra a kérdésre, ki vállalja a felelősséget Gobbi Hilda végakaratának elmulasztásáért.

A Nemzet Színészei a következőkkel folytatják, ahogy azt a Fidelio is megemlíti:

""Én mindig is vallottam, az emberekben lángra gyújtható a jó, csupán attól kell óvakodnunk, nehogy alkalmuk nyíljon a rosszra." (Gobbi Hilda)

Tessék mondani, ki merne ma Gobbi Hilda szemébe nézni?

Eljött az idő, hogy Gobbi Hilda végakaratát – a benne foglaltak minden részletének tiszteletben tartásával – kezeljék és megbecsüljék mindannyian. Ennek már az első pillanattól fogva így kellett volna történnie.

A végakarat – egyfajta örökség, üzenet a jövő generációknak. Nem csupán egyes részei, hanem az egész struktúrája is megtestesíti az akaratot és a célokat, amelyeket az író a saját élete során megfogalmazott. Ez a dokumentum nem csupán jogi forma, hanem egy mélyen személyes gondolatfolyam is, amely tükrözi a lét értelmét és a kapcsolatok fontosságát. Az utókornak szóló üzenet, amelyben a múlt tapasztalatai és tanulságai egyesülnek, hogy irányt mutassanak a jövőbeli döntésekhez.

1988. július 13-án hunyt el Gobbi Hilda Kossuth-díjas színművész, aki Magyarországnak példát mutatott, hogyan lehet szeretni az országot, a nemzetet, a magyar nyelvet, a színészeket, a rendezőket, a dramaturgokat, a tervezőket, a műszaki dolgozókat. Mindazokat, akik Magyarország színházi világát alkotják.

Gobbi Hilda nem csupán a színpadon brillírozott, hanem halála után is példát mutatott arra, hogyan lehet másokért tenni. Visegrádi nyaralóját, a "Patkó-házat", az államra hagyva biztosította, hogy a Nemzeti Színház alkotóházként használhassa. Ezzel nemcsak a színház jelenét támogatta, hanem a jövőjét is előmozdította: az ő kezdeményezésére jött létre 1948-ban a Jászai Mari Színészház a Magyar utcában, amely fiatal színészek számára nyújtott lehetőséget a pályájuk kezdetén. Gobbi Hilda végrendeletében pontosan meghatározta az üzemeltetés rendjét, ezzel is biztosítva a jövő színésznemzedék támogatását. A múlt iránti tisztelete sem maradt el: ő volt az, aki megalapította az Ódry Árpád Színészotthont, ahol idős színészeket gondozhattak. Az egész magyar színházi élet előtt tisztelegve létrehozta a Bajor Gizi Színészmúzeumot, így megőrizve a múlt emlékét. Végakaratában egy különösen figyelemre méltó díjat is alapított: az Aase-díjat, amely a kisebb szerepekben is kiemelkedően teljesítő kollégák elismerésére szolgál. Gobbi Hilda ör legacyja nemcsak a tehetségről, hanem az emberségről is szól, amely a színház világát gazdagítja.

Gobbi Hilda meg is tette azt, amiről egész életében beszélt: mindenét odaadta a magyarországi színházi világ számára.

Bízott abban, hogy ezt a felbecsülhetetlen kincset és ajándékot valóban értékelni fogják. Nála a szeretet, a szenvedély, a kitartás és a másokért való tenni akarás volt a legfontosabb.

Alulírottak ezúton szeretnék kifejezni kérésüket: arra kérjük a Gobbi Hilda végrendeletével érintett szakmai szervezeteket és állami intézményeket, hogy működjenek együtt, egyeztessenek és közösen biztosítsák a végakarat pontos teljesítését. A feladat világos és egyértelmű: a végrendeletet be kell tartani – hiszen az a törvény.

A fentieket a Nemzet Színészei mind a tizenketten aláírták: Almási Éva, Bodrogi Gyula, Cserhalmi György, Csikos Sándor, Hegedűs D. Géza, Jordán Tamás, Kulka János, Lehoczky Zsuzsa, Molnár Piroska, Pogány Judit, Szacsvay László és Udvaros Dorottya.

Related posts