A krónikus vesebetegség egy alattomos kór, amely sok esetben észrevétlenül fejlődik, és a betegek többsége, akár nyolcból hat, nincs is tudatában annak, hogy szenved tőle.


A krónikus vesebetegség világszerte körülbelül egymilliárd embert érint, hazánkban pedig a felnőtt lakosság 14-16 százalékát sújtja. Ez a betegség gyakrabban fordul elő nőknél, valamint az idősebb generációk körében. Járai Zoltán, a Magyar Hipertónia Társaság elnöke és egyetemi tanár, hangsúlyozta, hogy a krónikus vesebetegség hozzájárulhat a súlyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, emellett pedig a diabétesz és a magas vérnyomás szövődményei közé is tartozik.

"Hazánkban a felnőtt lakosság körülbelül 40-45 százaléka küzd a hipertóniával, azaz a magas vérnyomással. A 70 év felettiek között szinte minden második embert érint ez a probléma, de a fiatalabb korosztályban is egyre gyakoribbá válik" - nyilatkozta a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára az InfoRádióban. Kiemelte, hogy...

A magas vérnyomásra való hajlam genetikailag öröklődhet, de az egészségtelen életmód jelentősen felgyorsíthatja a betegség megjelenését. Ennek következtében a szövődmények, mint például a vesekárosodás, korábban észlelhetők, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Az idült vesebetegség nagyon gyakran tünetmentes, ezért néma betegségnek is hívják. Tíz krónikus vesebeteg közül kilenc nincs tisztában a betegségével - tette hozzá a Szent Imre Egyetemi Oktató Kórház főorvosa. Kiemelte: ha azok közé tartozunk, akik hajlamosabbak a krónikus vesebetegségre, akkor érdemes szűrővizsgálatra járni.

A szűrés egy laboratóriumi vizsgálati folyamatot takar, amely során elsősorban a vérben fellelhető, a veseműködésre utaló paraméterek alapos ellenőrzésére kerül sor. Emellett a vizelet vizsgálata is kulcsfontosságú, különösen a fehérjeürítés szempontjából – magyarázta Járai Zoltán. Ezek az elemzések lehetővé teszik a vesekárosodás korai jeleinek észlelését, és ha időben sikerül azonosítani őket, akkor megelőzhetjük a krónikus betegségek megjelenését, amelyek már tüneteket okozhatnak. A szakember hangsúlyozta:

"Ha korán megtaláljuk a betegséget, akkor hamarabb tudunk beavatkozni is; az állapot visszafordítható, vagy megelőzhető a vesepótló kezelés, szív- és érrendszeri esemény."

Az elmúlt három évtizedben drámai módon megnőtt a betegség előfordulása, és ezzel párhuzamosan a halálozások száma is aggasztóan emelkedett. A jövőbeli előrejelzések szerint 2027-re a krónikus vesebetegséghez kapcsolódó halálozások akár 40%-kal is nőhetnek. A Magyar Hipertónia Társaság elnöke hangsúlyozta, hogy a megelőzés leghatékonyabb módja az egészséges életmód követése.

Related posts