A britek a szorosabb EU-s kapcsolatok mellett állnak ki, ahelyett, hogy az amerikai szabadkereskedelmi megállapodást részesítenék előnyben.
A BMG Research, egy elismert országos közvéleménykutató csoport, az "i" nevű brit hírportál megbízásából végzett egy reprezentatív felmérést. A kutatás során arra voltak kíváncsiak, hogy a megkérdezett választók melyik lehetőséget tartják vonzóbbnak: az Európai Unióval való szorosabb kereskedelmi kapcsolatok kiépítését, vagy a brit-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény előnyben részesítését.
A válaszadók közel fele, 49 százalék, azt fejezte ki, hogy az unióval való kapcsolatok megerősítését tartaná előnyösebbnek. Ezzel szemben 28 százalékuk inkább a Washingtonnal való szabadkereskedelmi megállapodás elérésére helyezné a hangsúlyt.
A kormányzó Munkáspárt szavazói körében a megkérdezettek 68 százaléka úgy véli, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió közötti kapcsolatok szorosabbá tétele fontosabb, mint a brit-amerikai kereskedelmi megállapodás. Ezzel szemben csupán 21 százalék tartja elsődlegesnek az Egyesült Államokkal való szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val való viszonyrendszer megerősítéséhez képest.
Az ellenzéki Konzervatív Párt hívei között 45 százalék azt preferálná, hogy a brit-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény létrejöjjön, míg 36 százalékuk inkább a londoni és az EU közötti szorosabb együttműködést támogatná.
A felmérés hátterében Stephen Moore, Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdasági tanácsadója áll, aki nemrégiben a The Times című brit konzervatív napilapnak nyilatkozott. Moore kifejtette, hogy Nagy-Britanniának el kell határoznia, hogy "az európai szocialista modellhez" vagy az amerikai szabadpiaci rendszerhez kíván-e közeledni.
Hangsúlyozta, hogy a közelmúltban egyre inkább azt tapasztalhatjuk, hogy London inkább "az európai irányvonalat követi", és ha ez a tendencia folytatódik, akkor az Egyesült Államok valószínűleg csökkenteni fogja érdeklődését a brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás létrejötte iránt.
Nagy-Britannia 2020-ban elhagyta az Európai Uniót, miután a 2016-os népszavazás során, amelyet a brit konzervatív kormány kezdeményezett, a kilépés párti szavazók kerültek többségbe.
A jelenlegi munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Sir Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni London és az unió kapcsolatait.