A boszniai szerbek ismételten megnehezítik az országos intézmények működését | Vajdaság MA


A boszniai szerb parlament képviselői ismételten megpróbálják megakadályozni a szövetségi intézmények hatékony működését. E lépéseik hátterében az áll, hogy bírósági eljárás indult a többségében szerbek által lakott terület elnöke, Milorad Dodik ellen.

A boszniai szerb parlamenti képviselők arra szólították fel az állami intézmények munkatársait, hogy minden lehetséges módon gátolják meg olyan döntések és jogszabályok megszületését, amelyek támogatnák Bosznia-Hercegovina európai uniós integrációját.

A boszniai szövetségi ügyészség tavaly augusztusban vádat emelt Milorad Dodik ellen, hivatkozva a büntető törvénykönyv egy olyan rendelkezésére, amely lehetővé teszi, hogy hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtsák azt a hivatalos személyt, aki nem tartja be vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A tárgyalásra már többször is halasztást rendeltek el, így az ügy további alakulása egyelőre bizonytalan.

A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolják, hogy figyelmen kívül hagyja Christian Schmidt, a nemzetközi közösség főképviselőjének határozatait. Az elnök ugyanis aláírta azt a törvényt, amely elutasítja a nemzetközi főképviselő intézményét és annak jogkörét.

A büntető törvénykönyv érintett részét most Christian Schmidt frissítette, és a módosítás mögött a boszniai szerb politikai vezetők nyilatkozatai és intézkedései húzódnak meg.

Milorad Dodik úgy véli, hogy a vádhatóság politikai nyomás alatt állva fogalmazta meg az ellene irányuló vádpontokat.

Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos struktúráját a 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg, amely a boszniai háború végét jelenti. Az ország két fő egységre oszlik: a boszniai Szerb Köztársaságra és a Bosznia-Hercegovinai Föderációra. E megállapodás keretében alakult meg a nemzetközi közösség főképviselőjének intézménye, melynek felhatalmazása kiterjed törvények megalkotására és akár azok felfüggesztésére is.

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke már harminc éve hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak el kell nyernie függetlenségét, és véleménye szerint Bosznia-Hercegovina mint állam működésképtelenné vált. Az elmúlt évek során a boszniai szerb parlament olyan döntéseket hozott, mint saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének létrehozása, a szövetségi intézményrendszerből való kilépés, valamint egy saját választási törvény elfogadása. Ezek a lépések jelentős belpolitikai feszültségekhez vezettek az országban. (MTI)

Related posts